Long Beach Unit 

September 15, 2010

 

by Jon Yinger

UNIT website: www.acblunit557.org

           CLUB website: www.LongBeachBridge.com

 

             AUGUST 15 UNIT GAME:   Overall results: 1st in A:  Earl VanDerVord/Jon Yinger,  2nd Brandon Sheumaker/Steve Skinner,  3rd John and Suzie Hand,  4th Judith Jones/Marcie Evans,  tie for 5th/6th Jo Daigle/Betty McClellan and Bob Mault/Phyllis Parker.  B flight overalls:   2nd Lisa Kuo/Murat Veysoglu, 3rd Peggy Waite/Cory Hand,  4th Betty Jackson/Gloria Sedore,  5th John Melis/Kay Tseng.  C flight:  2nd Aaron Jones/Jerry Cassaday,  3rd Fay Beckerman/Sherry Troeger, 4th Fern Dunbar/Diane Sachs.  Overall winners in the Non-Life Master game:  1st Carmela Chiurazzi/Pamela Cole,  2nd Kay Hyland/Lynne Finley,  3rd  Mike and Karen McKittrick,  tied for 4th/5th David Hwang/Tsu Jan and Reva and Sy Alban.  Congratulations to all! 
            70% GAMES 8/15 through 9/15:  Aug 25 Sy and Reva Alban had 71.43% in the 299er game.  Aug 25 George Alemshah/Tom Cotton had 72.5% in the NLM game.  That same day at Leisure World Verna Burns/Bee Kinman had 70.5%.  Sept 1 Cecil Cooke/Gary Paugh had 77.36%.  Wow.  And Monday, Sept 13 at Leisure World Bee Kinman/Bill Linskey had 69.87% (rounds off to 70%, right?).  Congratulations to you all! 

 BIG MASTER POINT AWARDS:  Big master point awards for 1st over-all August 15 through September 15:  In the unit game Aug 15 Earl VanDerVord/Jon Yinger won 4.25mp.  Aug 26 Rich Wasser/Irwin Bender won 4.67mp.  Big awards for 2nd overall:   In the unit game Aug 15 Steve Skinner/Brandon Sheumaker won 3.19mp;   Aug 26 Jackie Hess/John Farr won 3.50mp.  And also in the Aug 26 game Sharon and Al Appel won 3.21mp for 3rd overall.  Congratulations to all!

NEW MEMBERS:  We issue a warm welcome to new members Bernard Dow, Karen Dow, Marvin Glickman, Carol Olsen and Tom Whitesell.  And to members transferring to our unit:  Jean Feldman, John Miller and Leslie Williams.      

STATUS CHANGES:  New Junior Master:  Alvie Bombard.  Sectional Masters:  Eknath Deo, Aaron Jones and William Smith.  Silver Life Master: Cliff Goodrich.  Gold Life Master:  Betty Jackson.  Congratulations to you all!

           UP-COMING EVENTS AT THE CLUB:  Sunday September 18th Unit Game—lunch at 12:30, game at 1pm. STaC games Sept 20 through 26—silver points but no hand records.  October 3 through 9  Club Appreciation week:  extra points, regular prices.  The Unit Game Sunday October 10  will be an “Eight-is-enough” team game.  On each team an A player will count as 3 points, B player 2 points, C player as 1.  Total points for a team is eight points.  A = 1751+,  B = 751-1750, C = 0 – 750.  Choose your teams early, and good luck!

          GET WELL WISHES to Diane Tomooka, Judy Lorber, Merlin Hansen and Lina Cheng.

          JOIN THE BOARD:  Elections to the board of directors of Unit 557 are coming in December.  If you are interested in serving, email Diane Sachs:  dianesachs@yahoo.com (or talk to her in person).

          GET  THE NEWSLETTER  Via EMAIL:   If you miss getting the newsletter by snail mail (it’s been more than two years since the district quit mailing them out), you can have me send you a copy by e-mail.  Send me your e-mail address and I’ll put you on the list.  My email is jyinger1@gmail.com.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •