Long Beach Unit 

June 15, 2010

 

by Jon Yinger

UNIT website: www.acblunit557.org

           CLUB website: www.LongBeachBridge.com

 

             MAY 16 UNIT GAME:   Overall results: 1st in A:  Aaron Jones/Jerry Cassady,  2nd Shinko Mauritz/Yokuyo Sheehy,  3rd Earl VanDerVord/Jon Yinger,  4th Janet Logan/Cory Hand,  5th Wayne Rapp/Linda Renkus,  6th Cayce Blanchard/John Killian.  B flight overalls:  5th Elinor Baratelle/Dorothy Thompson,  6th John Melis/Kay Tseng.  C flight:  4th Fay Beckerman/Sherry Troeger.  Overall winners in the Non-Life Master game were:  1st Joyce Henderson/Jane Reid,   2nd David Hwang/Tsu Jan, and  3rd Pamela Cole/Rick Flucke.  Congratulations to all! 
               JUNE 13 UNIT GAME:   Overall results: 1st in A:  Phyllis Parker/Bob Mault,  2nd  Bob Lavery/Steve Skinner,  3rd Shinko Mauritz/Yokuyo Sheehy,  4th Jerry Cassady/Aaron Jones,  5th Fern Dunbar/ Yolanda Medina,  6th Marshall Pelle/Elinor Baratelle.  B flight overalls:   5th Simon and Lina Cheng,  6th Suzy and John Hand.  C flight:  4th Muxin Li/Don Garner,  5th Keith and Susan Hafen.   Overall winners in the Non-Life Master game were:  1st David Hwang/Tsu Jan,  2nd Mike and Karen McKittrick, and tied for 4th/5th Renee Hoffman/Anne Munchow and Steve Ramos/Sharon Biederman.  Congratulations to all! 
             70+% GAMES 5/16 through 6/15:  June 11 in the evening game Diane Starbuck/Eddie Gruber had a 70.14% game;  in the open game June 15 Rich Wasser/Jon Yinger had a 70.67% game.   Close callls:  In the 99er game June 12 Bill Heck/Jim Warner had a 69.84% game, and in the NLM game June 14 Jane Okimoto/Darlene Harrison also had a 69.84% game.  Congratulations to all! 

  BIG MASTER POINT AWARDS:  1st over-all big point awards May 16 through June 15:  In the May 16 unit game Jerry Cassady/Aaron Jones won 4.25mp.  May 28 Rich Wasser/Jon Yinger won 7.00mp in the open game and Pat Peters/Rachel Lantz won 3.07mp in the NLM game.  In the June 4 evening game Suzie and John Hand won 4.00mp.  June 5 John Wong/Wei Pei won 5.17mp. In the June 13 unit game Phyllis Parker/Bob Mault won 5.50mp.  Big awards for 2nd and 3rd overall:  May 16 Yokuyo Sheehy/Shinko Mauritz won 3.19mp for 2nd,  May 28 Steve Skinner/Bob Lavery won 5.25mp for 2nd and Bill Wilson/Ralph Beazley won 3.94mp for 3rd.  In the June 4 evening game Ron Lien/Stanley Snyder won 3.00mp for 2nd.  In the June 5 open game Mark Teaford/Gary Paugh won 3.88mp for 2nd.  In the June 13 unit game Steve Skinner/Bob Lavery won 4.13mp for 2nd and Youkoy Sheehy/Shinko Mauritz won 3.09mp for 3rd.  Congratulations to all!

NEW MEMBERS and NEW STATUS:  We issue a warm welcome to new members Audrey Healy, Susan Lovejoy, Sara McCracken and Jane Okimoto.  Status changes:  Club Master: Bettyanne Houts;  Silver Life Master: Cory Hand;  and….wait for the drum role….new Diamond Life Master (over 5000 master points!):  Jo Daigle.  Congratulations to you all!! 

           UP-COMING EVENTS AT THE CLUB:  Sunday July 18th Unit Game—lunch at 12:30, game at 1pm.

           GET WELL WISHES to Betty Williams, Cooie Dampman and Joy Rosenthal.

          GET ON THE E-MAIL LIST FOR THE NEWSLETTER:   If you miss getting the newsletter by snail mail (it’s been two years since the district quit mailing them out), you can have me send you a copy by e-mail.  Send me your e-mail address and I’ll put you on the list.  My email is jyinger1@gmail.com.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •