Long Beach Unit

January 15, 2010

 

by Jon Yinger

UNIT website: www.acblunit557.org

†††††††††† CLUB website: www.LongBeachBridge.com

 

††††††††††† JANUARY 10 UNIT GAME:Overall results: 1st in A: Earl VanDerVord/Jon Yinger, 2nd John Mellis/Cory Hand, 3rd Bruce and Chiye Horiguchi, 4th Simon and Linda Cheng,5th Dorothy Favre/Betty Jackson and 6th Hand and Fern Dunbar.Overall winners in the B flight included:4th Kinm Wang/Chien-San Hun, 5tth Keith and Susan Hafen, 6tth Sue Sood/Kay Tseng.In C Michelle Drayer/Jon Kaye were 2nd, Al and Sharon Appel 3rd and Kisa Kuo/Murat Veysoglu 4th.Overall winners in the Non-Life Master game were:1st in A:Karen and Mike McKittrick, 2ndMonica Gettis/Claudette Barrack, 3rd Doris Drew/Jinny Cartier, 4th Melanie and Jerry Smith, 5th Joyce Henderson/Jane Reid, and 6th David Hwahe/Tsu Jan.Congratulations to all! 
†††††††††††††70+% GAMES 11/15 through 1/15: There were no 70% games at the club over the past 30 days (second month in a row), but Jackie Hess/John Farr came close with their 69.70% in the Thursday afternoon game on Jan 14.

BIG MASTER POINT AWARDS:1st over-all in club games Dec 16 through Jan 15:In the evening game Dec 16 John and Suzie Hand won 3.67mp; Dec 18 Lois Abramson/Irwin Bender won 6.17mp; Dec 28 Ralph Beazley/Walter Rothstein won 4.11mp; in the Unit Game Jan 10 Earl VanDerVord/Jon Yinger won 5.10mp; Jan 12 Rich Wasser/Jon Yinger won 4.23mp; Jan 14 John Farr/Jackie Hess won 3.25mp; Jan 15 Irwin Bender/Lois Abramson won 4.44mp.Big awards for 2nd overall:Dec 18 Doris and Dwayne James won 4.63mp; on Dec 28 Doris and Dwayne James were 2nd overall again winning 3.08mp; Jan 10 Cory Hand/John Mellis won 3.83mp; Jan 12 Betty McClellan/Bill Wilson won 3.17mp; Jan 15 Earl VanDerVord/Michael Daly won 3.33mp.Big awards for 3rd overall:Dec 18 Lisa Cheng/Jon Wong won 3.47mp≠. Congratulations to all!

NEW MEMBERS and NEW STATUS: We issue a warm welcome to new members Richard Barrack, Sharon Biederman, Pamela Cole, James Fieldhouse and Brent Hardy.†† Status changes: Life Master: Judy Carter-Johnson; Junior Master: Robert Beckman; Club Masters: Joyce Henderson and Ron Yaffee;Sectional Master: Lynne Finley, Colleen Gardner, Jane Reid and Melanie Smith; Regional Masters: Renee Hoffman and David Jones.Congratulations to you all!!

UP-COMING SPECIAL EVENTS AT THE CLUB: Tuesday Feb 2 Ground Hog Day Game; Saturday Feb 6ACBL International Fund Game; Feb 7 through Feb 13 Junior Fund Games;Sunday Feb 14:Unit Gameónon-life masters play for $5;Feb 22 through Feb 28, another week of Junior Fund Games.All special games: regular prices, extra points.††

†††††††††† A reminder: all MONDAY MORNING games are sectionally rated, pay extra points and include a very nice breakfast.All for $10.

††††††††† GET WELL WISHES toBetty Barton, Betse Straub, Ed Neuroth and Joy Rosenthal.

†††† †††††GET ON THE E-MAIL LIST FOR THE NEWSLETTER:If you miss getting the newsletter by snail mail (itís been a year since the district quit mailing them out), you can have me send you a copy by e-mail.Send me your e-mail address and Iíll put you on the list.My email is jyinger1@gmail.com.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  



†††††††††††