Long Beach Unit

April 15, 2011

 

by Jon Yinger

UNIT website: www.acblunit557.org

†††††††††† CLUB website: www.LongBeachBridge.com

 

 
††††††††††† APRIL 3 Unit Game: ††Overall results:1st in A:Hashim Mahmood/Sharon Beran, 2nd Suzie and John Hand,3rd Al and Sharon Appel,4th Bee Kinman/Verna Burns, 5/6Gloria Sedore/Dorothy Favre tied with Lois Abramson/Jon Yinger.In the B flight overalls Susan and Kieth Hafen were 5th.†† And in the C flight Sue Fardette/Vincent Remedios were 4th.In the NLM game 1st in A:Sharon Biederman/Darlene Harrison;2/3 Joyce Henderson/Jane Reid tied with Phyllis Greenstein/Doreen Maes.Congratulations to all!
††††† ††††††70% GAMES March 16 through April 15: In open games:March 16 John Melis/Keith Hafen had 70%;March 22 Mark Itabashi/Steve Love had 71.76% in the afternoon game then came back in the evening for a 70.37% game;and April 1 Brandon Sheumaker/Mark Teaford had 74.97%.In 99er and NLM games:March 16 Bonny Walsh/Karen Watson had 72.22%;April 2 Sue Ayers/Sharon Biederman had 71.63%;April 4 Jane and Jerry Reid had 70%;April 8 Monica and Paul Honey had 73.18%;and April 9 Bill Heck/Jim Warner had 69.84%. ††Congratulations to you all! 

BIG MASTER POINT AWARDS:Big master point awards for 1st over-all in club games March 16 through April 15:†† March 17 Kay Tseng/T S Chernuchin won 3.40mp;April 1 Brandon Sheumaker/Mark Teaford won 5.67mp;April 3 Sharon Beran/Hashim Mahmood won 4.11mp;April 11 Kimi Matsumoto/Mark Teaford won 3.36mp; and April 15 Jeff Strutzel/Mark Teaford won 4.66mp.Big master point awards for 2nd over-all:April 1 Bob Mault/Phyllis Parker won 4.25mp;April 3 John and Suzie Hand won 3.08mp; and April 15 Jean Kato/Barbara Frischkorn won 3.50mp.††Big master point awards for 3rd over-all:April 1 Stanley Snyder/Ron Lien won 3.19mp.Congratulations to all!

NEW MEMBERS:†† Steve Sargeant, John Bakulich, Jeff Kawana, Mark Leonard and Irene Crampton.††Welcome to the club!

STATUS CHANGES: NewJunior Master:Barbara Zarzycki;Club Masters:Darlene Harrison, Jerry Reid;Regional Master:Melanie Smith;NABC Master:Larry Olson.Congratulations to you all!

†††††††††† UP-COMING EVENTS AT THE CLUB:District 23 STaC week May 2 through May 8; silver points.Regular prices, extra points.Next unit game: Sunday, May 22--lunch 12:30, game at 1pm.††

††††††††GET WELL WISHES to Maruxa Cargill and Judy Lorber.

†††† ††††NEWS FROM LEISURE WORLD from Gene Yaffe:It was no April Fool, Jaye Woodington & Verna Becker scored a 71.9% game on April 1! Congratulations, ladies!

 ††††††††† Winners in the Club Championship Game on April 11 were: 1st-Bee Kinman & Bill Linskey; 2nd-Gloria Sedore & Elinor Baratelle in A Strat. 1st-Darlene Sluder & Julie Cunningham; 2nd-Jaye Woodington & Sue McHale in B Strat.

 ††††††††† The next Club Championship Game will be on Friday, April 29. Call Jaye Woodington at 799-1089 for reservations and for security gate clearance. Extra Points!

†††††††††† Results of all Leisure World games are posted on www.acblunit557.org then click on "Leisure World Results" on left hand side.

††††††††GET THE UNIT 557 NEWSLETTERVia EMAIL:Send me your e-mail address and Iíll put you on the list.My email is jyinger1@gmail.com.†††† †††††

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  •  



†††††††††††